Cadru Didactic

Facultatea de Educatie Fizica si Sport Cluj Napoca

Profil

Sajnos ennek a bejegyzésnek csak Román és Amerikai Angol nyelvű változata van. A megtekintő kényelméért az alábbi tartalom a weboldal alapértelmezett nyelvén jelenik meg. Rákattinthat a linkek egyikére, hogy a weboldal nyelvét egy másik elérhető nyelvre váltsa.

Director departament și cadru didactic în cadrul Departamentului de Jocuri Sportive.

Domenii de interes: educație fizică, antrenament sportiv, sociologia sportului, activități motrice. Cele mai relevante publicații pe parcursul carierei universitare sunt: 3 articole ISI, 3 cărți ca unic autor, 3 cărți ca și coautor, peste 30 de articole în reviste de prestigiu. Membru în asociații de specialitate naționale.

Pregatire profesionala

• Decembrie 2005 – Titlul de doctor în Sociologie și asistență socialăin cadrul Universității Babes Bolyai Cluj Napoca, obţinând titlul ştiinţific de „doctor în sociologie”, titlu acreditat de către M.Ed.C.T. prin Ordinul nr. 4199 din 30,05.2005 cu titlul: „Relaţia dintre sportul de performanţă şi calitatea vieţii; cazul tenisului de câmp”
  •  Iunie 1995 – Diplomă de licență Specializarea Educație Fizică și Sport Cluj Napoca,Universitatea Babeș Bolyai, Facultatea de Educație Fizică și Sport
  • Iunie 1990 – Diplomă de bacalaureatLiceul Industrial Câmpia Turzii